Informatii

Cel mai frumos rugby: competitiile de copii si Juniori U19, U18, U17, U16, etc. Va invitam sa comentati toate meciurile impreuna cu noi
Reguli forum

Informatii

Mesajde UNHleaSHD » Dum Mar 07, 2010 2:29 am

Salut,
As vrea sa ma apuc de rugby, dar am o mare dilema.
Nu stiu nimic despre acest sport.
Poate ma ajuta cineva cu detalii.
Ce fizic iti trebuie?
Care e varsta potrivita?
Antrenamentele cat dureaza, in ce constau si cat sunt de dure?
Alte informatii sunt bine venite.

Sunt din Bucuresti, 16 ani, 1.82 m, 75 kg.

Multumesc!
UNHleaSHD

Re: Informatii

Mesajde raduconstantin » Dum Mar 07, 2010 10:49 am

Salut si fii binevenit in lumea rugbyului. Aici e o familie, te vei integra rapid in echipa din care vrei sa faci parte.
Ai cerut ceva detalii in privinta clubului la care sa joci. Depinde in ce zona a orasului stai, poti merge la Steaua, Dinamo, Metrorex sau Liceul Aurel Vlaicu (chiar daca nu esti elev la acest liceu).
Da, antrenamentele sunt tari la rugby, uneori foarte grele, dar iti fortifica organismul, vei fi mai puternic si mai bine pregatit pentru viata. In plus o victorie dupa o munca grea, extenuanta, e mai placuta decat o victorie usoara. Rugbyul te face barbat adevarat si iti formeaza un caracter puternic, asa ca nu ezita sa te apuci de acest sport.
Daca te hotarasti la unul din cele 4 cluburi, scrie aici la ce club vrei si iti spunem noi cum sa dai de antrenor.
Mult curaj!
raduconstantin

Mesajde UNHleaSHD » Dum Mar 07, 2010 11:14 am

raduconstantin scrie:Salut si fii binevenit in lumea rugbyului. Aici e o familie, te vei integra rapid in echipa din care vrei sa faci parte.
Ai cerut ceva detalii in privinta clubului la care sa joci. Depinde in ce zona a orasului stai, poti merge la Steaua, Dinamo, Metrorex sau Liceul Aurel Vlaicu (chiar daca nu esti elev la acest liceu).
Da, antrenamentele sunt tari la rugby, uneori foarte grele, dar iti fortifica organismul, vei fi mai puternic si mai bine pregatit pentru viata. In plus o victorie dupa o munca grea, extenuanta, e mai placuta decat o victorie usoara. Rugbyul te face barbat adevarat si iti formeaza un caracter puternic, asa ca nu ezita sa te apuci de acest sport.
Daca te hotarasti la unul din cele 4 cluburi, scrie aici la ce club vrei si iti spunem noi cum sa dai de antrenor.
Mult curaj!

Multumesc de primire.
Deocamdata nu conteaza clubul, vreau sa aflu ce inseamna lumea rugbyului.
Stau in Berceni.
O sa vorbesc azi cu cu tovarasul unui tovaras, care, cica face rugby la Olimpia sa aranjez vizita unui antrenament.
Nu stiu care club este mai aproape de mine.

Hm... Ce pot sa spun despre fizic, am facut un pic de sala. Deci nu sunt piele si os.
Ce inseamna antrenament foarte greu?
Daca implica munca fizica extenuanta, imi place.

Multumesc.
UNHleaSHD

Mesajde fost_farist » Dum Mar 07, 2010 11:16 am

=
Ultima oară modificat de fost_farist pe Mie Apr 07, 2010 1:11 am, modificat 1 dată în total.
fost_farist

Mesajde raduconstantin » Dum Mar 07, 2010 11:21 am

Olimpia e un club foarte bun pentru juniori, si intr-adevar e cel mai aproape de Berceni.
Mergi fara grija cu prietenul care joaca la Olimpia si sunt sunt sigur ca antrenorul va fi bucuros sa te primeasca la antrenamente.
Nu iti face griji in privinta fizicului, la rugby au loc si cei de 1.65 m si 70 kg si cei de 2.00 si 120 kg. Importanta e vointa de a face ceva in acest sport.
raduconstantin

Mesajde UNHleaSHD » Dum Mar 07, 2010 11:21 am

fost_farist scrie:Salut si din partea mea... :) . Doar ca sa-l completez pe raduconstantin.. antrenamentele pentru tine la inceput vor fi mai usoare, de aclimatizare: ca sa te obijnuesti cu efortul, mingea(ovala), regulile( destul de complexe) si incet,incet cu intensitatea fizica.
In functie de progresul tau, antrenorul v-a decide sa te intoduca in echipa pentru meciuri mai devreme sau mai tarziu...cand o sa fi pregatit pentru asa ceva.
Mult succes si sunt sigur ca o sa te simti bine in familia rugby-ului.

Multumesc.
O perioada medie de a intra in meciuri, in cat timp consta?
Daca poate sa-mi puna cineva pe scurt ce presupune un antranemnt.
Multumesc.
UNHleaSHD

Mesajde UNHleaSHD » Dum Mar 07, 2010 11:24 am

raduconstantin scrie:Olimpia e un club foarte bun pentru juniori, si intr-adevar e cel mai aproape de Berceni.
Mergi fara grija cu prietenul care joaca la Olimpia si sunt sunt sigur ca antrenorul va fi bucuros sa te primeasca la antrenamente.
Nu iti face griji in privinta fizicului, la rugby au loc si cei de 1.65 m si 70 kg si cei de 2.00 si 120 kg. Importanta e vointa de a face ceva in acest sport.

Din ce am mai vazut din intamplare la tv, am observat ca-ti trebuie un fizic bine cladit.
Sa nu te placheze 1 sa ramai acolo, sa nu te mai ridici.
o sa vorbesc azi, poate saptamna viitoare ma duc sa asist la un antrenament.
Multumesc.

L.E.: Am observat ca rugbystii sunt ai dracu. Sau doar mi se pare mie?
UNHleaSHD

Mesajde raduconstantin » Dum Mar 07, 2010 11:32 am

Probabil ca vei intra in meciuri (daca te tii de antrenamente) in 3-4 luni poate chiar mai putin.
Antranementul consta intr-o incalzire (alergare, mobilitate, etc), apoi lucrul cu mingea, tehnica individuala si de compartiment (gramada sau linia de treisferturi), antrenament colectiv cu toata echipa in care se exerseaza schemele ce trebuie aplicate in meciuri. Se fac exercitii de aparare (vei invata sa plachezi purtatorul de balon) si de atac (situatii de joc in egalitate numerica sau in superioritate numerica).
Vei invata la rugby un principiu de baza: daca il vei respecta pe adversar si pe coechipier, te va respecta si el pe tine. Rugbyul e un sport de contact, dar e un sport al respectului reciproc. Vreau sa te felicit ca ai ales acest sport si sper sa te vad in 4-5 ani in echipa nationala a Romaniei!
A, si apropos de ce ai scris la PS: Rugbystii nu sunt "ai dracu'"", sunt oameni buni si prietenosi in afara terenului. In teren sunt duri si dau tot ce pot in timpul meciului. O data meciul terminat isi dau mana si sunt cei mai buni prieteni.
raduconstantin

Mesajde UNHleaSHD » Dum Mar 07, 2010 11:45 am

Multumesc de detalii.
Am zis ca sunt mai dracu, pentru ca stiu un caz.
Ai dracu m-am referit prin faptul ca nu inghit orice, tupeu. Sa nu se inteleaga nesimtiti.
UNHleaSHD

Mesajde raduconstantin » Dum Mar 07, 2010 12:09 pm

Daca vrei sa vezi un meci frumos azi, vino la Steaua (terenul de rugby) unde se joaca la ora 13:00 partida Steaua - Krasnoyarsk (din Rusia). Cere insa voie parintilor sa vii la stadion.
Daca nu poti veni, meciul se da la tv, pe Digi Sport.
raduconstantin

Urmatorul

Inapoi la COMPETITIILE DE JUNIORI